Rejs Roku

 

Aktualności

Nagroda Kaphornowców dla Torunia

Doroczna Nagroda Bractwa Kaphornowców "Za dobrą robotę żeglarską w trudnych warunkach ", decyzją Kapituły przyznana została kpt. Cezaremu Bartosiewiczowi, który poprowadził jacht „Województwo Toruńskie” w załogowym, etapowym rejsie na Morze Białe.

Była to druga próba przejścia Kanału i żeglugi w tamtych rejonach podjęta przez toruńskich żeglarzy. W 2011 r. nie uzyskano pozwolenia administracji rosyjskiej, obecnie zgodę podpisał sam Dmitrij Miedwiediew. Wyprawa, której przesłaniem było oddanie hołdu Polakom, którzy zginęli przy budowie Kanału Białomorskiego oraz wszystkim jeńcom wojennym zamordowanym na Morzu Białym w 1940 r. zrealizowana została w terminie 7.06. – 13.09.2013 r. Trasa, w pierwszym okresie z udziałem osób niepełnosprawnych, wiodła z Górek Zachodnich, przez porty Zatoki Gdańskiej, Sztokholm, Marienhamn, Tallinn, Sankt Petersburg, kanał Białomorski, Wyspy Sołowieckie i powrót przez Bałtyk do Gdańska. Na większej części trasy jacht „Województwo Toruńskie” płynął z niesprawnym silnikiem. W 11 etapach rejsu uczestniczyło 97 osób, jacht przepłynął ponad 2 900 Mm.

Nagrodę, 7 marca 2014 r. podczas gali „Rejsu Roku” w Dworze Artusa w Gdańsku, wręczy kapitanowi Bartosiewiczowi Grotmaszt Bractwa Kaphornowców, kontradmirał Czesław Dyrcz.

Polskie Bractwo Kaphornowców powołali do życia twórcy „Rejsu Roku”, redaktorzy Tadeusz Jabłoński i Zenon Gralak, podczas gdyńskiej Operacji Żagiel w 1974 r. Impulsem było opłynięcie w 1973 r. przylądka Horn przez 3 polskie jachty: „Poloneza” kpt. Krzysztofa Baranowskiego podczas samotnego rejsu dookoła świata, oraz załogowe wyprawy „Konstantego Maciejewicza" pod kpt. Tomaszem Zydlerem i „Eurosa” prowadzonego przez Aleksandra Kaszowskiego.